KIEDY KĄPAĆ
Niby taka oczywista sprawa - kąpiel a ile kłopotu może sprawić. Poniżej postaram się podpowiedzieć kiedy, jak i w czym kąpać naszego pupila.
Podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać brzmi - kiedy kapać psa?? Niby odpowiedź na nie jest prosta - tak często jak to konieczne , każdy właściciel ma na ten temat inne zdanie.
Na 100% kiedy nasz pupil wytarza się w czymś co dla niego jest "przepięknym " aromatem . ( I nie rozumie dlaczego nam się to nie podoba !)
Konieczność kąpieli występuje zazwyczaj także wtedy, gdy sierść psa w dotyku jest nadmiernie przetłuszczona lub gdy w skutek przebywania na podwórzu lub szalonej zabawy na świeżym powietrzu pies jest zakurzony lub ubłocony
.
Problem w sumie dotyczy tego nie jak często, ale w czym należy kąpać naszego pupila. Jeżeli do tego celu używamy wyłącznie czystej wody bez dodatku żadnych detergentów, to można psa kąpać nawet codziennie.Trzeba tylko uważać aby woda nie dostawała się do uszu i nosa zwierzęcia oraz aby przed wyjściem na dwór dokładnie go wysuszyć. (Można użyć suszarki , ale nie wszystkie psy tolerują jej dźwięk).
Średnio 2 - 3 razy w roku dozwolona jest kąpiel przy użyciu odpowiednich szamponów dla psów.Jeżeli nasz pies cierpi na choroby skórne, weterynarz na pewno zaleci kąpiele lecznicze w specjalnych środkach, np. przeciwgrzybicznych lub przeciwświądowych. Wtedy musimy częstość kąpieli dostosować do zaleceń lekarskich.
Kiedy nie należy kąpać psa ?
-jeżeli nie jest to konieczne
- jeżeli szczenię ma mniej niż 6 tygodni, ponieważ ryzyko przeziębienia lub zachłyśnięcia wodą jest zbyt duże w porównaniu z korzyściami płynącymi z jego wykąpania
-jeżeli upłynęło mniej niż 10 - 14 dni od szczepienia ponieważ stres związany z kąpielą może zaburzać wytwarzanie się odporności
- jeżeli używany był został środek przeciw pasożytniczy w formie kropli nakrapianych na grzbiet , wtedy nie należy kąpać psa na 48 godzin przed i po zastosowaniu preparatu. Ponieważ wiele tego typu środków zawiera składniki toksyczne dla ryb, dlatego przez ok. 12 godzin po podaniu środka nie należy kąpać psa w akwenach wodnych.
-jeżeli pies jest chory (z wyjątkiem schorzeń skórnych, które leczy się często właśnie poprzez kąpiele z dodatkiem środka leczniczego)
Jak bezpiecznie kąpać psa :
-zaczynamy od wybrania środka przeznaczonego dla zwierząt ewentualnie możemy użyć szarego mydła
- nigdy nie należy stosować szamponów dla ludzi ponieważ zawierają one składniki mogące powodować u zwierząt uczulenie. Ponadto mają także dodatki zapachowe, które są przyjemne dla nas, ale niekoniecznie dla naszego pupila. UWAGA ! Niektóre szampony dla psów również mogą wywoływać uczulenia !
- zanim zaczniemy kąpiel należy psa dokładnie wyczesać aby uniknąć powstawania kołtunów i pozbyć się martwych włosów
.
- do kąpieli zawsze należy używać letniej wody.
- nie straszmy psa i nigdy nie wrzucajmy psa gwałtownie do kąpieli
.
- podczas kąpania psa w wannie lub misce woda powinna sięgać psu nieco poniżej klatki piersiowej.
- w czasie kąpieli mówmy do psa spokojnym łagodnym głosem, to go uspokoi.
- zacznijmy od zwilżenia sierści psa letnią wodą.
- potem należy delikatnie rozprowadzić środek myjący przeznaczony dla zwierząt (szampon dla psów, szare mydło) do wytworzenia piany zwracając uwagę na to, by środek nie dostał się do oczu, uszu i nosa zwierzęcia.
- płuczemy bardzo starannie sierść psa letnią wodą do całkowitego usunięcia piany.
- potem delikatnie osuszamy psa ręcznikiem i pozwolić mu otrząsnąć się z resztek wody.Możemy także użyć suszarki do włosów aby sierść szybciej wyschła.
- przed wyprowadzeniem na dwór poczekajmy, aż pies dokładnie wyschnie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz